Družinska kmetija Cigüt iz Noršinec leži v Prekmurju v nižinskem območju občine Moravske Toplice. Je ena izmed največjih in najsodobnejših kmetij. Osnovna dejavnost je pitanje govedi visoke kakovosti, pridelava poljščin , storitve s kmetijsko mehanizacijo.. Nudijo vam pa tudi različne dobrote prekmurske ravnice.
Kmetija Cigüt je vključena v naslednje ukrepe iz Programa razvoja podeželja:
Kmetijsko-okoljska-podnebna plačila (UKREP 10)
Cilj
Spodbuditi kmetijska gospodarstva, da bi s kmetijskimi zemljišči gospodarila na način, ki zmanjšuje negativne vplive kmetovanja na okolje.
Upravičenci
Upravičenci do plačil so kmetijska gospodarstva, ki se v ukrep vključijo prostovoljno in v obdobju najmanj pet let na svojem kmetijskem gospodarstvu izpolnjujejo predpisane pogoje in zahteve.
Opis
Ukrep 10 (Ukrep KOPOP) podpira kmetijstvo v njegovi okoljski vlogi in je namenjen spodbujanju nadstandardnih sonaravnih kmetijskih praks, ki so usmerjene v ohranjanje biotske raznovrstnosti in krajine, ustrezno gospodarjenje z vodami in upravljanje s tlemi ter blaženje in prilagajanje kmetovanja podnebnim spremembam.
To niso dohodkovna plačila, ampak plačila za kritje dodatnih stroškov in izgube prihodka zaradi izvajanja nadstandardnih zahtev. S temi plačili je kmet »nagrajen« kot skrbnik okolja, ki s svojimi aktivnostmi prispeva k ohranjanju narave, varovanju voda in tal, vzdrževanju krajine in s tem tudi k izvajanju družbeno pomembnih storitev ter zagotavljanju neblagovnih javnih dobrin.
Ukrep se izvaja prek v naprej določenih operacij, v katere se lahko vključi kmetijsko gospodarstvo. Večino operacij sestavlja nabor obveznih in izbirnih zahtev.
Določene operacije se lahko izvajajo na območju celotne Slovenije, nekatere pa so namenjene ciljnim območjem kot so prispevna območja vodnih teles površinskih voda in vodnih teles podzemnih voda iz Načrta upravljanja voda ter območja, ki so pomembna za ohranjanje biotske raznovrstnosti.
Podpora
Podpora se izplačuje v obliki plačila na hektar ali glavo velike živine (GVŽ). Plačila pri operacijah, ki so namenjene ohranjanju biotske raznovrstnosti, voda in krajine, krijejo vse dodatne stroške in izgubljeni prihodek zaradi prevzete obveznosti, pri drugih operacijah pa se s plačili krije del dodatnih stroškov in izgubljenega prihodka zaradi prevzete obveznosti.
dobrin, predvsem k ohranjanju oziroma izboljševanju biotske raznovrstnosti, ohranjanju virov
Plačila območjem z naravnimi ali drugimi posebnimi omejitvami (UKREP 13)
Cilj
Ohranitev in nadaljnja obdelanost kmetijskih zemljišč, ohranjanje poseljenosti podeželskih območij in zagotavljanje javnih koristi na območjih z naravnimi ali drugimi posebnimi omejitvami (območja OMD).
Upravičenci
Plačila se dodelijo nosilcem kmetijskih gospodarstev, ki opravljajo kmetijsko dejavnost na območjih OMD.
Opis
Podpora v okviru ukrepa 13 (ukrep OMD) se dodeli za ohranitev in nadaljnje opravljanje kmetijske dejavnosti na območju OMD z relativno višjimi stroški in izgubo dohodka pri kmetovanju kakor izven teh območjih.
Govorimo torej o izravnalnem plačilu, ki je potrebno zaradi dodatnih stroškov in izpada dohodka pri kmetovanju in ki prispeva k ohranjanju in spodbujanju sonaravnih sistemov kmetovanja, ohranjanju kulturne krajine podeželskih območij ter trajnosti rabi kmetijskih zemljišč.
Ukrep se deli na tri podukrepe:Slovenija je pri določitvi območij OMD v okviru tega ukrepa uporabila območja iz programskega obdobja 2007-2013. V okviru reforme OMD bo Slovenija opredelila novo razmejitev območij, ki niso gorska in imajo pomembne naravne omejitve.
Podpora
Podpora se izplača v obliki nepovratne finančne pomoči, in sicer kot plačilo na hektar.
Pri določitvi letnega plačila se upoštevajo dodatni (višji) stroški in izguba dohodka (nižji pridelki) v primerjavi s kmetovanjem izven območij OMD.
Dobrobit živali (UKREP 14)
Cilji: nadstandardna oblika reje živali. Prikakovani rezultati: pozitiven vpliv nadstandardnih oblik reje živali na počutje in proizvodne rezultate ter kakovost živil živalskega izvora. Glavne aktivnosti: izvajanje načinov in oblik reje živali, ki upožtevajo vidike dobrobit živali, ki presegajo prepisane zahteve ravnanja ali običajno rejsko prakso.
Zdravje in dobrobit živali sta pomembna tudi z vidika zdravja ljudi, saj gre za osnovna pogoja, ki vplivata na kakovost živil živalskega izvora. Etično in odgovorno ravnanje z živalmi ter kakovost živil so pomembni cilji, ki jih skuša doseči večina razvitih držav. Zaradi zavedanja, ki ga priznava Lizbonska pogodba, da so živali čuteča bitja, ki čutijo ugodje in bolečino, je potrebno zagotoviti, da pogoji bivanja in postopki pri ravnanju z rejnimi živalmi ne vključujejo aktivnosti, ki negativno vplivajo na dobrobit živali.
Podukrep 4.1. Podpora za naložbe v kmetijska gospodarstva
Predstavitev naložbe iz naslova podukrepa 4.1.
Kmetija se je odločila za nakup kmetijske mehanizacije iz naslova podukrepa 4.1. Podpora za naložbe v kmetijska gospodarstva.
- Rahljalnik kombiniran, delovna širina 3m.
- Stroj za obdelavo tal s prigradno sejalnico za strnjeno setev, delovna širina 4m.
- Sejalnica za strnjeno setev za neposredno vsejavanje, delovna širina 4m.
Kmetija ima v kolobarju velik delež koruze. Priprava tal in setev, lahko v spomladanskih mesecih, ob neugodnih vremenskih razmerah, pomeni preveliko porabo časa in izvedbo ukrepov prepozno.
Zato so se na kmetiji odločili za zmanjšanje porabljenega časa, za izvedbo priprave in setve, kar bodo storili s stroji, ki so predmet naložbe.
Okoljski prispevek naložbe bo pomenil zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov, ohranitev strukture tal in zmanjšanje porabe fitofarmacevskih sredtev.
NAZIV AKTIVNOSTI EIP
Projekt EIP (Evropsko partnerstvo za inovacije) Precizno kmetijstvo in digitalizacija za bolj trajnostno pridelavo poljščin in zelenjave, podukrepa 16.2: Podpora za pilotne projekte ter za razvoj novih proizvodov, praks, procesov in tehnologij.
POVZETEK
Zmanjšanje vpliva na okolje, prilagajanje na klimatske spremembe in konkurenčnost kmetijstva so glavni izzivi, ki jih naslavljamo z uporabo sodobnih tehnologij preciznega kmetijstva in digitalnih (IoT) rešitev. Le-te nudijo priložnost bistvenega zmanjšanja in optimizirane porabe mineralnih gnojil, energije in naravnih virov. Tako ne le skrbimo za varovanje okolja, ampak tudi izboljšamo samo ekonomiko kmetijske proizvodnje ter konkurenčnot kmetij. Ker pa so te tehnologije na trgu dostopne šele kratek čas, je potrebno za svetovanje kmetijam o smotrnosti novih investicij najprej oceniti koristi uporabe na kmetijah različnih velikosti in z različnimi pogoji za kmetijstvo.
Z namenom dokazati, da uporaba metod preciznega kmetijstva vodi k izboljšani ekonomski učinkovitosti, poveča storilnost na kmetijah in prispeva k zmanjšanju negativnega vpliva na okolje, bomo ovrednotil vpliv preciznega kmetijstva in digitalni rešitev na trajnost kmetij: okoljsko (zmanjšanje uporabe gnojil, energentov; znižanje emisij toplogrednih plinov) in ekonomsko (manj porabljenega repromateriala in pogonskih goriv, večja delovna učinkovitost, smotrnost investicij v opremo). Primerjalna ocena med temi kmetijami bo pomagala pri izboljšanem procesu svetovanja kmetijam, v kakšno opremo in digitalne rešitve je smotrno investirati glede na velikost kmetije, način proizvodnje ter pogoje kmetovanja. Pridobili pa bomo tudi podatke o vplivih uporabe teh tehnologij na okoljske in ekonomkse kazalnike. Sam projekt bo skozi različne aktivnosti prenosa znanja v prakso in razširjanja rezultatov pripomogel k povečani usposobljenosti kmetij, svetovalcev in strokovnjakov na tem področju ter prepoznavnosti koristi pametnega kmetijstva ne le med kmeti in kmetijsko stroko temveč tudi med širšo javnostjo.
GLAVNE DEJAVNOSTI
V praktičnih preizkusih na kmetijah bomo uporabljali tehnologije preciznega kmetijstva (satelitske posnetke, posnetke z droni z multispektralno kamero, uporabo precinih gnojilnih načrtov in mehanizcije za izvedbo preciznega gnojenja) in različne digitalne (IoT) rešitve (sledilci, senzorji, aplikacije). Vključili bomo kmetije, ki se razlikujejo po velikosti, tehnološki opremljenosti, pogojih za kmetijstvo, tipu pridelave ter načinu obdelave tal. Podatke pridobljene iz poskusov bomo ovrednotili glede vpliva teh tehnologij na okoljske in ekonomske kazalnike. Skozi projekt se bodo za precizno kmetijstvo in digitalne rešitve usposobili kmetje in kmetijski svetovalci.
CILJI
● uvajanje tehnologij preciznega kmetijstva v pridelavi poljščin na kmetije oziroma nadgradnja že obstoječih metod s še bolj sodobnimi in sofisticiranimi metodami
● zbiranje in analiza realnih podatkov tekom izvajanja poskusov na vključenih kmetijah z namenom oceniti vpliv teh metod na ekonomsko in okoljsko trajnost kmetij
● povečati usposobljenost kmetov za uporabo novih tehnologij v praksi
● povečati usposobljenost strokovnjakov za svetovanje na področju preciznega kmetijstva
PRIČAKOVANI REZULTATI
● ocenjen vpliv uporabe tehnologij pametnega kmetijstva na ekonomsko in okoljsko trajnost kmetije ter storilnost (učinkovitost) kmetijske proizvodnje
● predlagane optimalne možnosti za uporabo tehnologij preciznega kmetijstva tudi na manjših kmetijah
● nadgrajene kalkulacije v spletnem Katalogu kalkulacij na platformi Farm Manager za proizvodnjo poljščin z uporabo tehnologij preciznega kmetijstva
● usposobljeni novi kmetje za uporabo tehnologij preciznega kmetijstva
● usposobljeni strokovnjaki za svetovanje na področju preciznega kmetijstva
Spletna stran EK, namenjene Evropskemu kmetijskemu skladu za razvoj podeželja: http://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020/index_sl.htm
EIP-AGRI Network: https://ec.europa.eu/eip/agriculture/en/
Spletna stran PRP 2014-2020: www.program-podezelja.si/
Podstran projekta na spletni strani vodilnega partnerja KGZS – Zavod Murska Sobota:
Projekt EIP Precizno kmetijstvo in digitalizacija za bolj trajnostno pridelavo poljščin in zelenjave
Prejmenik podpore iz programa razvoja podeželja RS 2014 - 2020